První závod letošního šampionátu Czech Drag Serie – 43. Drag Day Open je odjetý. Zde je krátký REPORT a kompletní výsledky závodu

O víkendu 6.-7. května se konal na letišti v Hoškovicích u Mnichova Hradiště první závod letošního šampionátu Czech Drag Serie – závod Mezinárodního mistrovství ČR dragsterů.

Do víkendového závodu bylo přihlášeno 34 závodních týmů a to nejen z Česka, ale také z Německa, Holandska, Švýcarska a Belgie a 22 jezdců do amatérského závodu Public.

V sobotu dopoledne proběhly administrativní přejímky a technické přejímky závodních strojů. Odpoledne jezdci odjeli tři kvalifikační jízdy a  v neděli dopoledne ještě jednu. Během kvalifikačních jízd jezdci ladí své stroje a hledají co nejoptimálnější nastavení. Snaží se zajet co nejlepší čas, aby se kvalifikovali  do hlavního eliminačního závodu a měli v něm co nejlepší výchozí pozici.

V neděli se po slavnostním představení jezdců  rozjelo kolo vyřazovacích jízd a v soubojích dvojic jezdci postupovali do finále.

Finálové jízdy a jejich časy určily vítěze jednotlivých tříd:

Auta

Super Street Cars

1. Jan Lukeš (1), čas 11,592s / 192,5 km/h – Ford Escort, V8 Small Block Chevy,  6,4l

Junior Dragster Cars

1. Dominik Novák (148), – 13 let -čas 7,863s / 218,22 km/h – Junior Dragster Cars speciál
  2. Sára Valešová (149) – 16 let – čas 7,935s / 135,78 km/h – Junior Dragster Cars speciál

Na 3. místě se umístil nováček v této třídě – 8letý Ládík Lepša, pro kterého byl tento závod premiérou.

Motocykly

Junior Dragster Bike 50  – motocykly – speciály do 50ccm – od 7 let

1. Toník Hekl ( J27), čas 13,625s / 63,35 km/h – Junior speciál 50ccm
  2. Oliver Kejval (J47), čas 15,339s / 52,92 km/h – Junior speciál 50ccm

Premiérový závod pro oba 7leté jezdce !!

Teenager Dragster Bike 125 – motocykly – speciály do 125ccm – od 11 let

1. Robin Gerlich (T29), Německo – čas 10,07s / 101,40 km/h – Tennager speciál 125ccm
  2. Daniel Kargl (T14), čas 10,814s / 98,18 km/h – Teenager  speciál 125ccm

Robin Gerlich (12 let) je německý jezdec. V Hoškovicích byl poprvé a odvezl si vítězství. Během kvalifikací pokořil také Dan (11 let) hranici 100 km rychlosti!!

Třetí místo osadila Kateřina Štíchová (T7) – 13 let.

Street Outlaw ET – třída mírně upravených motocyklů,  kde o vítězství rozhoduje reakční čas na startu

1. Lutz Kreuzpeintner (SOE940) – Německo, reakční čas 0,402s
  2. Marc Geens (SOE9) – Belgie, reakční čas 0,589s

Tato třída, která spojuje jezdce z celé Evropy měla v Hoškovicích premiéru !!!

Modified Street Twin  – třída upravených dvouválcových motocyklů

1. Jiří Rylich (418), čas 10,573s / 201,78km/h

National Dragster – třída „malých“ dragsterových speciálů od 15 let

1. Michal Ponca (N13) – čas 10,647s / 195,59 km/h – Yamaha 600
  2. Lukáš Úbl (N99) – čas 10,445s / 194,22 km/h – Kawasaki 600

Třetí místo obsadil Zdeněk Vávra (N77) na speciálu Jawa s kompresorem.

A na závěr třídy nejsilnějších a nejvíce sledovaných upravovaných speciálů !!!

Super Street Bike – povoleny úpravy rámu, motoru, přeplňování turbem, kompresorem i „rajským plynem“. Omezení je v použití zadní pneumatiky pro silniční provoz.

1. Sandro Haldimann (512) – Švýcarsko, čas 8,781s / 264,13 km/h – Suzuki Hayabusa turbo
  2. Martin Bleicher (514) – Německo, čas 8,917s / 241 km/h – Suzuki GSXR 1100

Třetí místo obsadil český jezdec Josef Čížek (524) na speciálu KDF ZX12N NX. Také on během závodu několikrát pokořil hranici 9s.

Competition Dragster – v našem šampionátu nejprestižnější třída nejsilnějších  speciálů !!!! Speciálně konstruované rámy i motory, přeplňované turbem, kompresorem, „rajským plynem“. Použití speciálních širokých dragsterových pneumatik. Povinnost „Wheelie bars“ – podpěrné zadní konstrukce, která napomáhá při ostrém startu. V Hoškovicích startovali motocykly typu Funny Bike a TopGas.

V eliminačních závodě  jezdci dosahovali se svými speciály časy kolem 8s!!

1. Luc Raeymaekers (FB788) – Belgie – čas 8,047s / 264,36 km/h – Funny Bike Kawasaki KZ1400 NOS
  2. Herman Jolink (TG51) – Holandsko – čas 8,8s / 238,05 km/h – Top Gas Ducati 1198RS

Třetí místo obsadil německý jezdec Markus Laur (FB199) na speciálu Funny Bike Suzuki 1400 turbo, kterému v semifinále zajetý čas 8,269s nestačil na postup do finále. Z českých jezdců si nejlépe vedl Pavel Bajer (C03) na speciálu RedBird turbo,  který skončil na 4.místě.